درمان هموروئید

زمانی که عروق خونی در ناحیه پایانی روده یا رکتال متورم می شوند، بواسیر یا هموروئید به وجود می آید و باعث می شود افراد به دنبال درمان آن باشند. دلایل به وجود آمدن این عارضه در افراد مختلف متفاوت است و خانم ها و آقایان هردو به یک اندازه ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. عارضه ای که روال زندگی فرد را دچار اختلال می ساز بهتر است که هر چه سریعتر به فکر درمان هموروئید باشید که قبل از پیشرفت بیماری بتوان بهبود را به دست آورد.

 

درمان هموروئید

انواع هموروئید

این بیماری شامل دو نوع خارجی و داخلی می باشد. نوع داخلی آن در رکتوم به وجود می آید و معمولا برای بیماران قابل حس کردن یا دیدن نمی باشد. اما نوع خارجی آن در زیر پوست اطراف مقعد جایی که عصب های فراوانی وجود دارد ایجاد می گردد. این نوع عارضه هم آزاردهنده و هم دارای خونریزی می باشد. روش های بسیاری برای درمان هموروئید وجود دارد مانند درمان با داروهای گیاهی، استفاده از پماد های مخصوص ، لیزر و غیره که انتخاب نوع درمان برای بیماران مشکل می باشد. جراحی یکی از موثرترین روش ها برای درمان آن می باشد. یکی از رایج ترین روش های جراحی برای درمان نوع خارجی این بیماری ، جراحی رکتومی می باشد.

انواع روش های جراحی هموروئید :

لیگاسیون یا عمل جراحی باندینگ : در این روش با استفاده از یک باند سفت که اطراف عارضه بسته می شود، جریان خون آن قطع می شود.

انعقاد درمانی : این روش درمانی از گرما و پرتو مادون قرمز استفاده می کند که این عمل می تواند به همراه آندوسکوپی و در مطب انجام شود.

اسکلروتراپی : در این روش درمانی مواد شیمیایی درون عارضه تزریق می گردد که خونریزی آن قطع شده و باعث جمع شدن آن می گردد.

هموروییدپکسی : نام دیگر این روش استپلینگ می باشد که معمولا 1 روز زمان می برد و در بیمارستان انجام می شود. این عمل جراحی به وسیله بیهوشی منطقه ای، موضعی یا عمومی صورت می گیرد.

 کتومی لیزری : از جمله محبوب ترین روش های درمان بدون جراحی ، می توان روش لیزر را نام برد که درمان هموروئید با لیزر روش بسیار موثری می باشد. در این روش به بیمار مقداری آرام بخش تزریق می گردد تا درد را احساس نکند.

درمان هموروئید

 

بواسیر (هموروئید) چه علائمی دارد؟

هموروئید یا بواسیر با علائم زیر ظهور می کند :

 خارش : در زائده‌های پوستی که معمولا باقیمانده بواسیرهای خارجی می باشند ، این نواحی را حساس کرده که موجب خارش و مشکلات بهداشتی نیز در بیماران می شود.

 خونریزی : در اکثر هموروئید ها ، خونریزی با درجه های متفاوتی نمایان می ‌شود.

برون زدگی و یا پرولاپس : بیرون زدگی بواسیر در درجه های بالاتر مشاهده می ‌گردد.

درد : در هموروئید ترومبوزه درد وجود دارد.

انواع درجات بواسیر

بواسیر داخلی که در 4 درجه وجود دارد و شامل :

درجه 1 : هموروئید داخل کانال قرار گرفته که منجر به خونریزی بیمار در زمان دفع مدفوع می شود.

درجه 2 : دفع مدفوع در این درجه از کانال بواسیر خارج می‌ شود و با اتقباض مقعد پس از مدت زمانی به طور خود به خود به داخل باز می‌ گردد.

درجه 3 : در هنگام دفع مدفوع ، هموروئید از کانال خارج شده و با انقباضات مقعد به درون بر نمی‌ گردد و بیمار در این مواقع می بایست بواسیر بیرون زده را با انگشت به داخل هدایت کند.

درجه 4 : هموروئید در این حالت همیشه قابل لمس و بیرون است و به هیچ عنوان در جای خود باز نمی ‌گردد.

هموروئید مرکب داخلی و خارجی :

در محل خطی دندانه ‌ای به وجود می‌ آید و فرد در این عارضه مشخصات هر دو نوع بواسیر  داخلی و خارجی را دارد ، در بواسیر مرکب بزرگ و علامت دار ، جراحی لازم است.

مزایای درمان هموروئید به وسیله لیزر :

 • برای شخص دردناک و آزاردهنده نمی باشد.
 • نیازی به بستری شدن ندارد و فرد همان روز مرخص می شود.
 • دارای کمترین میزان خونریزی در هنگام عمل است.
 • این روش بسیار کم عارضه بوده و کمترین آسیب را به بافت های اطراف توده می رساند.
 • این عمل دارای نتیجه رضایت بخش بیشتری نسبت به سایر روش ها می باشد.

قبل از درمان هموروئید با جراحی انجام چه آزمایشاتی لازم است؟

در شرایطی که بیمار کوچک تر از 40 سال باشد و به بیماری خاصی مبتلا نباشد، بهترین متخصص جراحی عمومی در تهران به بررسی کم خونی ، میزان قند خون و اوره وی می پردازد. برای بررسی این عوامل باید قبل از صبحانه و به صورت ناشتا دو سی سی خون از بیمار گرفته شود. اما زمانی که سن بیمار بیشتر از 40 سال باشد و فرد از بیماری خاصی برخوردار نباشد ، علاوه بر آزمایش ذکر شده ، انجام نوار قلب EKG و گرفتن عکس از قفسه سینه فرد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از بررسی همه این جوانب بیماربرای درمان هموروئید مجاز به انجام جراحی خواهد بود.

تفاوت درمان این عارضه با لیزر و سایر روش ها چیست ؟

در بیشتر مواقع درمان به صورت سرپایی انجام شده و در مقایسه با سایر روش ها از درد و ناراحتی کمتری برخوردار می باشد. همچنین در درمان با لیزر آسیب کمتری به بافت وارد خواهد شد، از این رو پس از اتمام درمان بیمار قادر به انجام فعالیت های روزمره خود می باشد. یکی از مزیت های مهم درمان با لیزر ، عوارض آن است که در مقایسه با سایر روش ها بسیار کمتر می باشد.

درمان هموروئید

ارتباط مشاهده خون در مدفوع با هموروئید چیست ؟

به طور کلی برای تشخیص صحیح نوع بیماری ابتدا باید بهترین دکتر درمان هوروئید در تهران با معاینه دقیق به بررسی احتمال همه بیماری ها بپردازد. در این شرایط بیمار باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کند و مراقب تغذیه خود باشد تا دچار یبوست نگردد و به تواند روند درمان هموروئید را به خوبی پیش برود. برای جلوگیری از یبوست از مایعات بیشتری استفاده نمایید. همچنین استفاده از غذا های فیبر دار و غلات سبوس دار توصیه می شود. به هنگام دفع مدفوع از فشار آوردن زیاد به خود امتناع کنید. نشستن و ایستادن طولانی مدت ممنوع می باشد و پیاده روی داشته باشید.

استفاده از حلقه برای درمان بیماری هموروئید

در درمان هموروئید با حلقه ، جراح حلقه ای به دور هموروئید داخلی می بندد تا سبب قطع شدن خون رسانی شده تا خشک شود و بیفتد. پزشک در انجام این جراحی در واقع عروق هموروئیدی را به نقطه ای بالاتر که در آن عصب کمتری وجود دارد ، انتقال می دهد. سپس حلقه ای پلاستیکی را توسط ابزاری مخصوص به اطراف هموروئید می بندد تا خونرسانی به این عروق قطع گردد و پس از طی یک هفته الی 10 روز رفع شود.

مواد غذایی مصرف شده در درمان هموروئید

با توجه به اینکه الگوی غذایی نقش بسیار مهمی در سلامتی افراد دارد. فیبر نیز جز موادی است که در سبزیجات و میوه ها به طور طبیعی یافت می شود و مصرف آن موجب کاهش علائم بواسیر ، نرم شدن مدفوع و در نهایت بهبود آن می شود. همچنین استفاده از بعضی از مواد و رژیم غذایی مناسب ، یکی از روش های مراقبتی پس از جراحی هموروئید است که بیمار باید آن را رعایت کند. مبتلایان بواسیر همچنین می بایست از غذاهای فست فود اجتناب نموده و سبزیجات و مایعات بیشتری را استفاده کنند. بهترین راه از بین بردن بواسیر و یا کنترل آن مصرف فیبر و سبزیجات می باشد.

بعضی از میوه های حاوی فیبر که مناسب درمان بواسیرهستند شامل : آواکادو ، نارگیل ، تمشک ، توت ، انجیر

انواع سبزیجاتی که در درمان بواسیر مفید هستند عبارتند از: کلم ، کاهو ، اسفناج ، شلغم ، کدو ، شوید ، فلفل دلمه ای ، سیب زمینی

انواع غلات مورد نیاز در بهبود بواسیر شامل : عدسی ، برنج ، ذرت ، جوی دوسر ، لوبیا چیتی ، نخود فرنگی

نوشیدنی های الکلی : به طور کلی مشروبات الکلی باعث خشک شدن مدفوع و در پی آن یبوست می شوند.

استفاده از دخانیات : یکی از دلایل نفخ و یبوست افراد سیگاری همان کشیدن سیگار می باشد که می تواند اشخاص را به یبوست دچار کند.

برای پیشگیری و یا درمان هموروئید چه چیزهایی نباید بخوریم؟

 • افراد با مصرف غذاهایی با فیبر کم بیشتر به هموروئید و یا بیماری های بدتر از آن دچار می شوند.
 • استفاده از نان سفید و شیرینی
 • مصرف بیش از حد شیر، پنیر و سایر لبنیات
 • گوشت
 • گوشت یخ زده و یا غذاهای فست فودی
 • میزان نمک مصرفی ، زیرا باعث معلق شدن آب در بدنتان و شخص به بیماری فشار خون مبتلا شده و از این رو رگ های پایینی بدن به بواسیر دچار می شود.
 • استفاده از مکمل های آهنی ، قبل از استفاده از مکمل های آهنی با پزشک خود مشورت کنید زیرا سبب ایجاد مشکلات گوارشی و یبوست می شود.

هزینه لیزر هموروئید

همانطور که در بارها گفتیم ، در اثر مواردی مانند کم آبی بدن ، اضافه وزن ، کم تحرکی ، رابطه جنسی مقعدی و غیره سیاهرگ های اطراف مقعد متورم می شوند و هموروئید به وجود می آید. این اتفاق داخل یا خارج کانال مقعد اتفاق می افتد. لیزر در جهت درمان این بافت ها را برش داده و از مقعد خارج می کند. با توجه به اینکه جراحی هموروئید یا بواسیر جز عمل های سنگین به حساب نمی آید ، در نهایت هزینه این عارضه با لیزر نیز بالا نیست. از این رو می توان گفت که نسبت به وخامت و نوع بواسیر ، قیمت جراحی متفاوت است.همچنین با توجه به اینکه این جراحی سرپایی محسوب می شود ، فرد نیازی به بستری در بیمارستان یا کلینیک را ندارد و پس از آن می تواند زندگی عادی خود را شروع کند. در تعیین هزینه دقیق این عارضه با لیزر ، بیمار باید توسط پزشک ویزیت و معاینه شود. از این رو با تشخیص نوع بواسیر ، داخلی یا خارجی بودن عارضه ، درجه آن ، اندازه زائده ها ، نوع دستگاه لیزر ، میزان پیشرفت سیاهرگ های ملتهب در اطراف مقعد ، شهری که درمان هموروئید در آن انجام می شود ، نرخ دستمزد پزشک ، مکان جغرافیایی مطب ، بهترین روش درمان از سوی جراح پیشنهاد می شود. هرینه این پروسیجر با لیزر نسبت به تکنیک های دیگر کمتر است و بیمه نیز آن را تقبل می کند.

درمان هموروئید در منزل

اگر بیماری در مراحل اولیه باشد می توان با روش های خانگی درمان را انجام داد :

 • دوش با آب گرم :
  اشخاصی که به هموروئید خفیف دچار هستند و این عارضه رو به پیشرفت نیست. ممکن است با استحمام هر روز با آب گرم به مدت پانزده دقیقه الی بیست دقیقه باعث بهبود این حالت در شما گردد. دقت داشته باشید که نیازی به هیچگونه ماده افزودنی به آب درون وان نخواهد بود و تنها نکته مهم این است که آب گرم باشد.
 • استفاده از کمپرس سرد :
  بیماری هموروئید عمدتا با توده های متورمی همراه است که استفاده از کمپرس یخ می تواند به میزان ورم و التهاب آن کمک کند. این توده های ورم کرده به علت آماس رگ های مقعد به وجود می آید. که استفاده از یخ درون پارچه و یا کمپرس های آماده سرد می توان به طور چشمگیری میزان درد و تورم این محل را به حداقل برسانید.
 • مصرف مایعات :
  به طور کلی در مواقعی که فرد به بیماری هموروئید مبتلا شده است. بهتر است که نوشیدن آب را به حداکثر برساند. به عبارت ساده تر آب بیشتری را میل کنید. این کار موجب می شود شما در زمان دفع ، درد کمتری را متحمل شوید. به طور قطع نوشیدن ناکافی آب و مایعات در طول شبانه روز موجب می گردد که مواد خروجی در روده به حالت سفت در آمده و فرد اجابت مزاج را با درد تجربه کند.
 • آلوئه ورا :
  این ماده گیاهی در ردیف بهترین درمان های خانگی بواسیر قرار دارد. همانطور که بارها در میان مردم شنیده اید.ژل درون گیاه آلوئه ورا تاثیر شگرفی بر التهاب ، سوزش ، تحریک و دردهای هموروئیدی دارد. استفاده از این ماده در روند درمان هموروئید داخلی و خارجی نتیجه قابل توجهی را به همراه دارد.

پاسخ

18 + 13 =

Call Now Button