19 ژانویه

درمان هموروئید

درمان هموروئید

هموروئید چیست ؟ زمانی که عروق خونی در ناحیه پایانی روده یا رکتال متورم می شوند، بواسیر یا هموروئید به وجود می آید به دنبال درمان هموروئید هستند. دلایل به وجود آمدن هموروئید در افراد مختلف متفاوت است و خانم ها و آقایان هردو به یک اندازه ممکن است به بیماری هموروئید مبتلا شوند.

انواع هموروئید شامل هموروئید خارجی و هموروئید داخلی می باشد.

هموروئید داخلی در رکتوم به وجود می آید و معمولا برای بیماران قابل حس کردن یا دیدن نمی باشد.

هموروئید خارجی  در زیر پوست اطراف مقعد جایی که عصب های فراوانی وجود دارد ایجاد می گردد. این نوع هموروئید هم آزاردهنده و هم دارای خونریزی می باشد.

روش های بسیاری برای درمان هموروئید  یا بواسیر وجود دارد مانند درمان هموروئید با داروهای گیاهی، استفاده از پماد آنتی هموروئید ، لیزر هموروئید و غیره که انتخاب نوع درمان برای بیماران مشکل می باشد.

جراحی هموروئید یکی از موثرترین روش ها برای درمان هموروئید می باشد. یکی از رایج ترین روش های جراحی برای درمان هموروئید خارجی ، جراحی رکتومی می باشد.

 

درمان هموروئید

 

انواع روش های جراحی :

لیگاسیون یا عمل جراحی باندینگ : در این روش با استفاده از یک باند سفت که اطراف هموروئید بسته می شود، جریان خون آن قطع می شود.

انعقاد درمانی : این روش درمانی از گرما و پرتو مادون قرمز استفاده می کند که این عمل می تواند به همراه آندوسکوپی و در مطب انجام شود.

اسکلروتراپی : در این روش درمانی مواد شیمیایی درون هموروئید تزریق می گردد که خونریزی هموروئید قطع شده و باعث جمع شدن آن می گردد.

هموروئیدپکسی : نام دیگر این روش استپلینگ می باشد که معمولا 1 روز زمان می برد و در بیمارستان انجام می شود. این عمل جراحی هموروئید به وسیله بیهوشی منطقه ای، موضعی یا عمومی صورت می گیرد.

هموروئید کتومی لیزری : از جمله محبوب ترین روش های درمان هموروئید بدون جراحی ، می توان روش لیزر را نام برد که درمان هموروئید با لیزر روش بسیار موثری می باشد. در این روش به بیمار مقداری آرام بخش تزریق می گردد تا درد را احساس نکند.

مزایای درمان بواسیر به وسیله لیزر :

  • برای شخص دردناک و آزاردهنده نمی باشد.
  • نیازی به بستری شدن ندارد و فرد همان روز مرخص می شود.
  • دارای کمترین میزان خونریزی در هنگام عمل است.
  • این روش بسیار کم عارضه بوده و کمترین آسیب را به بافت های اطراف توده هموروئید می رساند.
  • این عمل دارای نتیجه رضایت بخش بیشتری نسبت به سایر روش ها می باشد.

درباره نویسنده

همورویید | بواسیر | شقاق
دکتر نفیسه جوادی متخصص جراحی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 1381 شماره نظام پزشکی 50444

2 thoughts on “درمان هموروئید

پاسخ

پنج + 9 =