درمان هموروئید

درمان هموروئید

هموروئید چیست ؟ زمانی که عروق خونی در ناحیه پایانی روده یا رکتال متورم می شوند، بواسیر یا هموروئید به وجود می آید به دنبال درمان هموروئید هستند. دلایل به وجود آمدن هموروئید در افراد مختلف متفاوت است و خانم ها و آقایان هردو به یک اندازه ممکن است به بیماری هموروئید مبتلا شوند.

انواع هموروئید شامل هموروئید خارجی و هموروئید داخلی می باشد.

هموروئید داخلی در رکتوم به وجود می آید و معمولا برای بیماران قابل حس کردن یا دیدن نمی باشد.

هموروئید خارجی  در زیر پوست اطراف مقعد جایی که عصب های فراوانی وجود دارد ایجاد می گردد. این نوع هموروئید هم آزاردهنده و هم دارای خونریزی می باشد.

درمان هموروئید

روش های بسیاری برای درمان هموروئید  یا بواسیر وجود دارد مانند درمان هموروئید با داروهای گیاهی، استفاده از پماد آنتی هموروئید ، لیزر هموروئید و غیره که انتخاب نوع درمان برای بیماران مشکل می باشد.

جراحی هموروئید یکی از موثرترین روش ها برای درمان هموروئید می باشد. یکی از رایج ترین روش های جراحی برای درمان هموروئید خارجی ، جراحی رکتومی می باشد.

انواع روش های جراحی :

لیگاسیون یا عمل جراحی باندینگ : در این روش با استفاده از یک باند سفت که اطراف هموروئید بسته می شود، جریان خون آن قطع می شود.

انعقاد درمانی : این روش درمانی از گرما و پرتو مادون قرمز استفاده می کند که این عمل می تواند به همراه آندوسکوپی و در مطب انجام شود.

اسکلروتراپی : در این روش درمانی مواد شیمیایی درون هموروئید تزریق می گردد که خونریزی هموروئید قطع شده و باعث جمع شدن آن می گردد.

هموروئیدپکسی : نام دیگر این روش استپلینگ می باشد که معمولا 1 روز زمان می برد و در بیمارستان انجام می شود. این عمل جراحی هموروئید به وسیله بیهوشی منطقه ای، موضعی یا عمومی صورت می گیرد.

هموروئید کتومی لیزری : از جمله محبوب ترین روش های درمان هموروئید بدون جراحی ، می توان روش لیزر را نام برد که درمان هموروئید با لیزر روش بسیار موثری می باشد. در این روش به بیمار مقداری آرام بخش تزریق می گردد تا درد را احساس نکند.

درمان هموروئید

مزایای درمان بواسیر به وسیله لیزر :

  • برای شخص دردناک و آزاردهنده نمی باشد.
  • نیازی به بستری شدن ندارد و فرد همان روز مرخص می شود.
  • دارای کمترین میزان خونریزی در هنگام عمل است.
  • این روش بسیار کم عارضه بوده و کمترین آسیب را به بافت های اطراف توده هموروئید می رساند.
  • این عمل دارای نتیجه رضایت بخش بیشتری نسبت به سایر روش ها می باشد.

سوالات متداول

قبل از جراحی هموروئید انجام چه آزمایشاتی لازم است؟

در شرایطی که بیمار کوچک تر از 40 سال باشد و به بیماری خاصی مبتلا نباشد، پزشک به بررسی کم خونی ، میزان قند خون و اوره وی می پردازد. برای بررسی این عوامل باید قبل از صبحانه و به صورت ناشتا دو سی سی خون از بیمار گرفته شود.

اما زمانی که سن بیمار بیشتر از 40 سال باشد و فرد از بیماری خاصی برخوردار نباشد ، علاوه بر آزمایش ذکر شده ، انجام نوار قلب EKG و گرفتن عکس از قفسه سینه فرد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از بررسی همه این جوانب بیمار مجاز به انجام جراحی خواهد بود.

تفاوت درمان بواسیر با لیزر و سایر روش ها چیست ؟

در بیشتر مواقع درمان به صورت سرپایی انجام شده و در مقایسه با سایر روش ها از درد و ناراحتی کمتری برخوردار می باشد. همچنین در درمان با لیزر آسیب کمتری به بافت وارد خواهد شد، از این رو پس از اتمام درمان بیمار قادر به انجام فعالیت های روزمره خود می باشد.

یکی از مزیت های مهم درمان با لیزر ، عوارض آن است که در مقایسه با سایر روش ها بسیار کمتر می باشد.

درمان هموروئید

ارتباط مشاهده خون در مدفوع با هموروئید چیست ؟

به طور کلی برای تشخیص صحیح نوع بیماری ابتدا باید پزشک با معاینه دقیق به بررسی احتمال همه بیماری ها بپردازد. در این شرایط بیمار باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کند و مراقب تغذیه خود باشد تا دچار یبوست نگردد.

برای جلوگیری از یبوست از مایعات بیشتری استفاده نمایید. همچنین استفاده از غذا های فیبر دار و غلات سبوس دار توصیه می شود.

به هنگام دفع مدفوع از فشار آوردن زیاد به خود امتناع کنید.

نشستن و ایستادن طولانی مدت ممنوع می باشد و پیاده روی داشته باشید.

پاسخ

پنج × چهار =

Call Now Button