07 دسامبر

دلایل بروز هموروئید

دلایل بروز هموروئید

هموروئید بیماری شایعی می باشد که بیش از 50 در صد مردم در طول زندگی خود به آن دچار می شوند.هموروئید رگ های خونی در قسمت رکتال می باشد که بزرگ شده و اگر در داخل مقعد باقی بماند مشکلی ایجاد نخواهد شد اما زمانی که در بیرون از مقعد ظاهر شود هنگام دفع مدفوع باز می شود . هنگام دفع مدفوع درد های ناراحت کننده ای برای بیمار ایجاد می شود و همچنین در صورت معاینه نشدن و عدم کنترل ممکن است منجر به کم خونی ، عفونت و یا به تدریج موجب سرطان رکتال شود . دلایل بروز هموروئید را در زیر شرح می دهیم :

دلایل بروز هموروئید

  • فشار آوردن هنگام دفع مدفوع : اگر هنگام دفع مدفوع مجبورید که بیش از 5 دقیقه به خود فشار بیاورید طبیعی  نمی باشد و این فشار موجب خون ریزی می گردد .
  • چاقی مفرط : وزن بالا موجب وارد شدن فشار زیادی به قسمت تحتانی بدن می شود که می تواند از دلایل بروز هموروئید باشد . رگ های خونی در ناحیه ی رکتال بزرگ شده و لذا هنگام دفع مدفوع موجب خون ریزی می گردد .
  • مصرف کم آب : ترکیب اصلی مدفوع آب می باشد که موجب نرمی و آسانی در هنگام  دفع مدفوع می شود لذا در طول روز به میزان کافی آب بنوشید .
  • برنامه غذایی کم فیبر: یکی دیگر از دلایل بروز هموروئید کمبود فیبر در برنامه غذایی است که موجب سفت شدن مد فوع می شود که مدفوع سفت نیز باعث اصطکاک پیدا کردن دیواره ی مدفوع می شود و سرانجام منجر به خون ریزی می گردد .

بارداری : بسیاری از خانم ها در دوران بارداری دچار هموروئید می شوند زیرا در این دوران رگ های خون گشاد شده و منجر به مستعد بودن هموروئید در زنان باردار می شوند .

یبوست مزمن : بعضی از افراد در طول سال دچار یبوست هستند و تغییرات غذایی نیز بر روی آن ها تاثیر نمی گذارد لذا این گونه افراد که دچار یبوست مزمن می باشند در طول زمان دچار هموروئید نیز خواهند شد .توصیه می شود که اینگونه افراد از قرص های رونده استفاده کنند .

نشستن طولانی مدت : بیشتر افراد مجبورند که به مدت طولانی پشت میز بنشینند که این امر منجر به متورم شدن رگ های خون در مقعد می شود .

استفاده از دستمال توالت زبر : دستمال کاغذی مورد استفاده باید نرم باشد تا موجب زخم شدن مقعد نشود .

وضعیت نامناسب بدن : از  دیگر دلایل بروزهموروئید ، حالت نشستن نادرست می باشد .خمیدگی بدن باعث  فشار آمدن به قسمت پایین بدن می شود که منجر به تحریک هموروئید می گردد .

مصرف غذاهای پر ادویه : ادویه ، موجب تحریک مقعد زخم شده می شود و همچنین دفع مدفوع را سخت می کند .

  • بعضی ورزش ها : برخی ورزش ها مانند وزنه برداری ممکن است برای افراد مستعد هموروئید مناسب نباشد . مخصوصا نشستن روی زانو با وزنه ، می تواند موجب تورم و زخم شدن رگ های مقعد شود .
  • اسهال : در این مواقع فرد به طور مکرر به دستشویی می رود که موجب اصطکاک ، زخم و عفونت در مقعد می شود .

دکتر نفیسه جوادی متخصص جراحی عمومی – پلاستیک و گوارش ( لاپاراسکوپی , لیپوماتیک , لاغری با اولترازدپیکرتراشی )

درباره نویسنده

درمان هموروئید | دکتر نفیسه جوادی
بواسیر و یا شقاق بسیار در میان خانمها و آقایان دیده میشود که به دو شکل شقاق و یا بواسیر داخلی وجود دارد. هموروئید در کانال مقعد به شکل بالشتک های عروقی طبیعی قرار دارد و چنانچه ملتهب داشته باشند یا ورم کنند به صورت غیر طبیعی آزار دهنده هستند این رگ التهاب پیدا کرده در رکتوم مقعد در هنگام دفع مدفوع با زور زدن و یا در زمان بارداری بر اثر چاقی رخ خواهد داد.که همراه با خارش در این ناحیه و خونریزی است .

پاسخ

ده + 17 =