هموروئید

بیماری هموروئید ،بیماری است که ممکن است نیمی از مردم دچار آن شوند، هموروئيد همان رگه های خونی بزرگ شده در نواحی پایانی روده ( رکتال ) است که ماندن این رگ ها در مقعد باعث خونریزی می شود، لازم به ذکر است که درد غیر قابل تحملی به همراه دارد که طی زمان باعث کم خونی، عفونت و چه بسا باعث سرطان رکتال می شود. دکتر نفیسه جوادی ، بهترین متخصص جراحی عمومی در تهران می باشد، ایشان با تکیه بر دانش و تجربه خود می تواند به شما در درمان این بیمار کمک کنند.

هموروئید - دکتر نفیسه جوادی

هموروئید نام دیگر بیماری بواسیر است که در بیشتر افراد بالغ در دوره ای از زندگی آنها رخ می دهد. این عارضه همراه با خارش، احساس درد و در مواردی خون ریزی می باشد. این بیماری در سیاه رگ های گشاد شده و واریسی در مقعد رخ خواهد داد.

نحوه به وجود آمدن هموروئید به چه صورت است ؟

دیواره های درونی مقعد از رگهای بالشتکی تشکیل شده است که بسیار حساس هستند. مویرگ های حاضر در این بخش که نقش آنان محافظت از کانال مقعد می باشد در زمان اجابت مزاج کشیده شده و ممکن است که ملتهب شوند. در مواردی که سیاهرگ ها دچار کشش شوند و قدرت انقباضی آنان کم شود که منجر به کند شدن روند انتقال خون به سمت اندام های بالایی را به همراه خواهد داشت.

دلایل بروز هموروئید یا بواسیر

 • یبوست مزمن
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • استرس و فشارهای عصبی
 • عارضه های کبدی نظیر سیروز کبدی
 • افزایش فشار خون در سیستم گوارشی ، بر اثر اعتیاد به الکل

نشانه های بیماری هموروئید :

نشانه های بیماری هموروئيد ، به محض بروز این مشکل ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • احساس درد شدید در نواحی مقعد هنگام دفع مدفوع
 • مشاهده کردن ترشح مخاطی ( بلغمی ) بعد از اجابت مزاج
 • زمانی که حس می کنید مدفوع بطور کامل دفع نشده و هنوز روده شما پر است
 • ایجاد شدن برآمدگی در نواحی مقعد
 • ایجاد شدن درد های شدید و خونریزی زنان باردار در ناحیه مقعد
 • کنترل نداشتن روی مدفوع و خونریزی مقعد
 • ایجاد شدن تورم و التهاب در نواحی مقعد
 •  خارج شدن بالشتک های عروقی از مقعد
 • مشاهده خون در مدفوع یا به عبارتی مشاهده رگه های خونی روی مدفوع
 • خارش نواحی مقعد

هموروئید

علائم و نشانه های بروز هموروئید یا بواسیر

 1. مشاهده خون روشن به روی دستمال توالت بعد از اجابت مزاج مخصوصا هنگام دفع مدفوع
 2. در صورت ابتلا بهاین عارضه در حالت داخلی ، توده ای نرم از مقعد بیرون خواهد زد که احتمال خروج مخاط از آن وجود دارد.
 3. در هموروئید خارجی بیرون زدگی موجب ناراحتی خواهد شد و تمیز نگه داشتن اطراف مقعد سخت می باشد.
 4. هموروئيد خارجی می تواند همراه با تورم، سوزش و ناراحتی خفیف خصوصا بعد از یک دوره اسهال و یبوست باشد.
 5. در ترومبوز ناشی از بواسیر خارجی ، تورم و بیرون زدگی به طور ناگهانی در لبه مقعد پدید می آید. معمولا رنگ این بیرون زدگی آبی یا بنفش خواهد بود. همچنین امکان خونریزی نیز وجود دارد.

چه زمانی بهتر است که به دکتر مراجعه کرد ؟

همانطور که قبل تر نشانه های این بیماری بیان شد می دانید که با نمایان شدن هر یک از موارد فوق بهتر است که به دکتر مراجعه کرد. در ذیل یکبار دیگر برخی از مهمترین های این موارد را ذکر خواهیم کرد. عبارتند از :

 • در مواردی که حرکت های روده ای با درد همراه باشد.
 • در زمان اجابت مزاج درد احساس کنید.
 • مواقعی که دهانه مقعد ملتهب شده باشد.
 • مشاهده تغییر رنگ در مدفوع

شایان ذکر است که نمایان شدن هر یک از این حالت ها به طور حتم بیانگر صد در صدی بیماری بواسیر نخواهد بود. به همین دلیل است که تاکید می شود با مشاهده هریک به دکتر مراجعه کنید که با انجام معاینات اولیه پزشک متوجه ابتلا شما به این بیماری شود.

هموروئید در مردان

بواسیر یا همان هموروئید یکی از عارضه های بسیار متداول به حساب می آید که می توان گفت در آقایان نسبت به خانم ها بیشتر مشاهده می شود. دلیل وجود این بیماری در مردان به این دلیل است که این دسته از افراد در مشاغل مختلف ، فعالیتشان به طوری است که  مدت زمان زیادی را نشسته اند و این امر موجب تحمل فشار بالا در ناحیه تورم رگ های نواحی زیرین بدن می شود. بواسیر یکی از شایع ترین بیماری ها به حساب می آید که سالیانه میلیون ها مرد به آن دچار می شوند که برای درمان به لیزر و یا جراحی نیاز خواهند داشت ، در صورتی که به رفع این مشکل نپردازند در آینده به مشکلات بیشتری دچار می شوند.

بواسیر و شقاق مقعد عوارض رابطه از مقعد

با وجود اینکه ارضای احساسات و برقراری رابطه جنسی هیچ زمانی منع نشده و در واقع از نیازهای اصلی انسان ها محسوب می‌شود. اما برخی افراد برای ارضای این نیاز راه‌های درستی را پیش نمی برند. متاسفانه اغلب زوجین در سرتاسر این کره خاکی به برقرای این رابطه از پشت تمایل دارند در حالی که شاید به عمق  خطرات و مضرات بیشمار آن برای این ناحیه آگاه نیستند. علاوه بر عوارضی مانند زود انزالی ، شکستن آلت تناسلی مردان ، ابتلا به ایدز ، بازگشت منی ، آسیب به بافت داخلی مقعد ، این رابطه مضرات دیگری نیز دارد. یکی از دیگر مشکلات بسیار خطرناک برقراری تمایل جنسی از مقعد که بسیار در حال افزایش است بروز بیماری شقاق مقعد و یا بواسیر است. زیرا در این حین با وارد شدن فشار بالا به مقعد عضله انعطاف پذیر و حلقوی شخصی که تحت فشار قرار دارد دچارعارضه می شود. در این زمان فرد مفعول تحت فشار جنسی قرار می گیرد که با پاره شدن دیواره راست روده همراه است و در این هنگام باید حتما تحت جراحی قرار گیرد.

آیا هموروئید ارثی است ؟

مانند رنگ چشم و مو ، بیماری ها و اختلال نیز ممکن است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند. برای خیلی از افراد این سوال پیش آمده است که آیا این بیماری ارثی است؟ به خاطر داشته باشید که عارضه بواسیر به سبب تورم عروق خونی در مقعد پدید می آید و می توانند به دلایل متفاوتی به وجود بیایند.

همانطور که اطلاع دارید برخی از دلایل عبارتند از : پیری ، یبوسیت ، اسهال ، بارداری ، چاقی ، رژیم غذایی نا مناسب و شیوه زندگی اشتباه و ناسالم همگی از موارد تاثیر گذار پدیدار شدن این بیماری در فرد هستند. وراثت به طور مستقیم رابطه ای با به وجود آوردن بواسیر ندارد اما ممکن است کمک کننده باشد. وجود رگ های ضعیف ممکن است ژنتیکی باشد و احتمال بروز بیماری را بیشتر کند.

هموروئید در زنان :

این عارضه رگ های متورم شده در اطراف مقعد است که نزدیک به 50 درصد اشخاص بزرگسال تا رنج سنی 50 سالگی نشانه های بواسیر یا همان بواسیر را بی شک تجربه کرده اند. این عارضه می تواند داخلی یا خارجی به وجود بیاید. در حالت داخلی به این معنی است که در داخل مقعد یا روده بزرگ به وجود آمده و حالت خارجی آن در بیرون از مقعد پدید آمده است. گفتنی است که بروز این بیماری در زنان بیشتر از آقایان است و این به این معناست که بانوان بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری مقعدی خواهند بود. علائم و نشانه های این عارضه در افراد متفاوت است ، یکسری از علامت های بروز این بیماری در زنان عبارتند از :

 • خارش بسیار در کنار مقعد
 • سوزش و درد در این قسمت
 • متورم شدن مقعد
 • دفع ناقص مدفوع
 • حرکت های روده با درد همراه است
 • خونریزی در روده

هموروئید

 

دلیل های بروز و پدیدار شدن هموروئید در زنان

درصد بیشتر دلایل بروز این عارضه در زنان شامل موارد زیر است :

 • نشستن بر روی صندلی برای مدت طولانی که عضلات لگن را تحت فشار قرار داده است.
 • یبوست و اسهال مکرر
 • جا به جایی وسایل سنگین
 • بارداری و انجام عمل زایمان طبیعی

معاینه و تشخیص نشانه های این بیماری در زنان :

بهترین روش معاینه و تشخیص بیماری در زنان مشاهده عینی محل صدمه دیده است. اما بیشتر اشخاص از معاینه مقعد توسط دکتر جوادی بهترین جراح عمومی تهران خجالت می کشند و به اشتباه ترجیح می دهند که معاینه نشوند زیرا بر این باور هستند که این بیماری به خودی خود بهبود می یابد. شایان ذکر می باشد که این باوری غلط است که در بین مردم جا افتاده است زیرا این عارضه در زنان به خودی خود درمان نمی شود. دقت داشته باشید که اگر این بیرون زدگی و هموروئید با درد همراه باشد پزشک برای معاینه بالینی از لمس آن خودداری می کند.

بواسیر در بانوان بعد از زایمان

بواسیر در ایران در بانوان و مردان به یک اندازه انجام می‌شود ضمناً بیماری هموروئید در بین خانم‌ها و آقایان به صورت یکسان به وجود می‌آید. اما احتمال ایجاد هموروئید در بانوان باردار به دلیل اعمال فشار و زور در زمان زایمان بسیار زیاد بوده و معمولاً به ترومبوز و پرولاپس ختم می شود. اغلب در این موارد بهترین راه درمان مخصوصا هنگامی که بیمار علائمی مزمن داشته ‌باشد ، برداشتن بواسیر یا هموروئید کتومی است که به صورت جراحی سرپایی می باشد. در طول زندگی نیمی از زنان آمریکا دچار این بیماری می‌شوند. بانوان محترم توجه داشته‌ باشند که برای درمان این عارضه هیچ مورد خجالت آوری وجود نخواهد داشت. متاسفانه در این مواقع بانوان برای معاینه به تردید دچار می‌شوند که این مسئله موجب تحمل درد و پیشرفت بیماری در افراد می‌شود. لذا باید برای درمان سریع هموروئید اقدام کنید و توجه داشته باشید برای درمان این عارضه محیط مطب برای بانوان بسیار امن بوده و به دلیل حس آرامش برای خانم ها از دستیاران خانم استفاده می شود.

بواسیر داخلی در 4 درجه ایجاد می شود :

درجه1 : وجود هموروئید در داخل کانال که اصولا  این حالت را بیمار در زمان دفع مدفوع دارد.
درجه2 : در این زمان ، بواسیر هنگام دفع مدفوع از کانال خارج و مجددا بعد از مدتی خود به خود با اتقباض مقعد به داخل باز می‌گردد.
درجه3 : با خارج شدن بواسیر در زمان دفع مدفوع از کانال و سپس با انقباض مقعد به داخل ، بیمار با انگشت بواسیر را باید به داخل هدایت کند.
درجه4 : در این حالت بواسیر همیشه قابل لمس و بیرون بوده و به داخل باز نمی‌گردد.

هموروئید مرکب خارجی و داخلی :

در محل و طرفین خط دندانه‌ای مشخصات هر دو نوع بواسیر خارجی و داخلی وجود دارد. در هموروئید مرکب علامت دار و بزرگ ، بواسیر کتومی لازم است

روش های جلوگیری از بروز هموروئید

 • خوردن فیبر : مصرف مواد غذایی حاوی فیبر چون سبزیجات، میوه، دانه های کامل، مغز ها، دانه ها، لوبیا و حبوبات در پیشگیری از بروز این عارضه بسیار تاثیرگذار می باشد.
 • نوشیدن آب : مصرف مایعات و آب از خشک و سفت شدن مدفوع جلوگیری می کند، از این رو به هنگام اجابت مزاج به مقعد و رکتوم فشاری وارد نخواهد شد.
 • ورزش : انجام فعالیت های جسمانی چون پیاده روی و ورزش، موجب به حرکت در آوردن خون در عروق و روده ها خواهد شد.
 • دفع به موقع : بلافاصله پس از احساس نیاز به دفع مدفوع، نسبت به تخلیه آن اقدام کنید.
 • به دستگاه گوارش خود عادت دهید که دفع منظمی داشته باشد : سعی کنید هر روز در زمان مشخصی از دستشویی استفاده کنید. بهترین زمان بعد از غذا خوردن می باشد.
 • توجه داشته باشید که زمان طولانی ای را در دستشویی نگذرانید چرا که موجب تورم و بیرون زدگی این زائده خواهد شد.

هموروئید

انواع بواسیر یا هموروئید :

نشانه های بیماری هموروئید با توجه به موقعیت قرار گیری آن می تواند متفاوت باشد.

هموروئيد را می توان به سه بخش تقسیم کرد:

 • بواسیر یا هموروئيد ترومبوزه
 •  بواسیریا هموروئيد داخلی
 •  بواسیر یا هموروئيد خارجی

بواسیر یا هموروئید ترومبوزه :

این نوع بیماری بواسیر در لبه های کناری مقعد دیده می شود و سایز آن شبیه لوبیا می باشد که علت به وجود آمدن آن زور زدن زیاد حین دفع مدفوع و افرادی که بیش از حد می نشینند به طور مثال شغل هایی که احتیاج به نشستن طولانی مدت دارند، بلند کردن اجسام سنگین و انجام ورزش های قدرتی و سنگین رخ می دهد.

در این نوع بواسیر یا هموروئید در چند ساعت رخ می دهد و بسیار درد غیر قابل تحملی دارد و باید فورا برای درمان به متخصص کلورکتال اقدام کرد.

هموروئید

 

بواسیر یا هموروئید داخلی :

این نوع بواسیر بالشتک هموروئید از داخل روده متورم می شود و بیمار نمی تواند بالشتک ها را ببیند و لمس کند و اکثرا این نوع بواسیر سبب ناراحتی و درد بیمار نمیشود اما حین فشار اوردن به هنگام دفع مدفوع سبب ایجاد خراش هایی در توده هموروئيدي یا بواسیر شده که باعث خون ریزی می شود که تکرار مکرر آن در طولانی مدت سبب می شود که این بالشتک ها به بیرون از مقعد کشیده شده و فرد دچار این بیماری شود.

علائم و نشانه های هموروئید داخلی :

حدودا نیمی از افراد دچار شده به بیماری بواسیر بیماری را بدون نشانه تجربه می کنند. همچنین به علت شباهت بسیاری از علائم و خصیصه های بروز این عارضه در فرد با دیگر بیماری های مانند شقاق ، فیستول ، خارش و غیره عمدتا در تشخیص احتمال خطا وجود دارد. در بیماری مذکور به حالت داخلی از متداول ترین نشانه آن می توان به خونریزی اشاره کرد. عمدتا در زمان اجابت مزاج کمی خون نیز دفع می شود که اصولا بدون درد نیز می باشد. یکی دیگر از نشانه های این عارضه ، حالت افتادگی بافت مقعد است که در زمان لمس می توان متوجه آن شد. درد ناشی از هموروئید به نسبت حالت خارجی آن به طور قابل توجهی کم بوده و قابل تحمل است.

بواسیر یا هموروئید خارجی :

در این نوع بواسیربیمار درد شدیدی احساس می کند.هموروئيد یا بواسیر خارجی زیر پوست کناره مقعد بوجود می آید و بالشتک های هموروئيدي به احساس درد و خون ریزی حساس هستند و بیمار خارش شدیدی را احساس می کند که با اولین مرتبه خارش باعث خون ریزی می شود که گاهی هموروئيد مثل کیسه ای پر از خون دیده می شود که این بالشتک ها باعث درد و تورم و گاهی پاره شدن و خونریزی می شود.

هموروئید

 

روش های درمان بواسیر یا هموروئید

درمان بواسیر با توجه به نوع آن متفاوت می باشد، در صورتی که بیمار دچار پارگی پاکه هموروئید شود باید سریعا تحت عمل جراحی قرار بگیرد. انچه که همواره به بیماران توصیه می شود تغییر سبک زندگی و داشتن یک رژیم غذایی پر فیبر و سالم است. در صورتی که فکر می کنید یا احساس می کنید که به هموروئید مبتلا شده اید توصیه می شود ابتدا درمان خانگی برای رفع آن انجام دهید . در صورتی که پس از یک هفته بهبودی حاصل نشد باید به بهترین جراح عمومی تهران مراجعه کنید و از روش های درمانی دیگر استفاده فرمایید.

برای درمان این بيماری روش های متفاوتی وجود دارد که می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • درمان خانگی هموروئید

همانطور که در قسمت فوق اشاره شد در صورتی که به تازگی به این بیماری دچار شده اید بهتر است ابتدا از روش درمان خانگی استفاده کنید. در این روش شما باید ابتدا یبوست خود را کنترل کنید. برای این کار بهتر است یک رژیم غذایی حاوی سبزیجات، حبوبات، نان و برج سبوس دار داشته باشید. در این روش شما باید روزانه 30 گرم فیبر مصرف کنید.
علاوه بر آن ورزش های مانند پیاده روی به مدت یک ساعت در روز، یوگا ، پیلاتس وغیره انجام دهید. این نوع ورزش ها منجر به حرکات روده ای منظم می شوند و در نهایت مانع از بروز یبوست می شود و در پی آن فرد مبتلا به هموروئید نخواهد شد. همچنین انجام ورزش به صورت منظم باعث افزایش جریان خون در این ناحیه می شود و به بهبودی سریع تر افراد کمک بسیار زیادی می کند.
یک برنامه منظم برای دفع عمل داشته باشید ، به طوری که در روز دو بار و در ساعات معین از توالت استفاده کنید. حتما در لحظاتی که احساس دفع دارید سریعا به توالت مراجعه کنید. تاخیر در انجام عمل دفع منجر به سفت و خشک شدن مدفوع می شود.
پس از هر اجابت مزاح به مدت 15 دقیقه در یک لگن آب گرم بنشینید ، این کار باعث می شود گردش خون منظم شود و درد در ناحیه مقعد تسکین پیدا کند.
برای کاهش درد و بهبودی سریع تر توصیه می شود از عسل و دستمال مرطوب استفاده کنید.
بهتر است به جای نشستن بر روی سطوح سفت و خشک بر روی یک کوسن نرم بنشینید، این کار باعث کاهش ورم می شود.

البته لازم به ذکر است که این روش درمانی موقتی بوده و پس از مدتی ممکن است که فرد مجدد دچار بواسیر یا هموروئید شود.

 • درمان گیاهی هموروئید

از این روش برای درمان بواسیر خفیف توصیه می شود که با رعایت رژیم غذایی و اصلاح عادت اجابت مزاج می توا این بیماری را کنترل نمود.

 • درمان هموروئید بدون جراحی و با دارو

در برخی مواقع فرد با مراجعه به جراح عمومی خوب تهران و پس از معاینه در صورتی که هموروئيد خفیف باشد اقدام به درمان با دارو می کند و در صورتی که این روش به طور کامل باعث درمان نشود بیمار باید اقدام به جراحی کند.

هموروئید

 • درمان هموروئید با لیزر

در این روش درمانی بافت هموروئيد با امواج لیزر برش خورده و برداشته می شود . همچنین استفاده از لیزر برای درمان باعث مسدود شدن مسیر خونرسانی به هموروئيد می شود.

این روش درمانی به بافت های اطراف آسیب کمتری وارد کرده و زخم سریعتر بهبود می باشد.

 • درمان هموروئید با جراحی

در صورتی که درجه هموروئيد شدید باشد و درمان طبی و لیزر مفید نباشد بهترین جراح عمومی تهران اقدام به جراحی هموروئید می کند.

درمان هموروئید یا بواسیر با روش پروکتوسکوپی

همورورئید دارای درجات مختلفی می باشد. همچنین برای درمان و تشخیص قطعی آن نیز روش های متعددی وجود دارد. یکی از روش های درمانی پروکتوسکوپی می باشد که در آن راست روده و قسمت انتهای روده به کمک وسیله ای به نام پرکتوسکوپ بررسی و معاینه خواهد شد. این وسیله دارای منبع نورانی می باشد. پس از معاینه و ایجاد خراش کوچکی در اطراف ناحیه هموروئید، درمان آغاز می شود. در این روش نیاز به بیهوشی نیست و اغلب بیمار پس از 2 الی 3 روز می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد.

One thought on “هموروئید

  پاسخ

  دو × چهار =

  Call Now Button